30 listopada 2017

Jak powstają cytrynowe konfitury

Cytrynowe Królestwo

Gdzieś na Mazowszu, na skraju wsi, pod lasem jest Cytrynowe Królestwo, najmniejsze z królestw świata tego. Tu, w starym palazzo w wielkiej kuchni królują dwie królowe – jasna sprawa, szalenie cytrynowe. Przybyły one z daleka, z innych czasoprzestrzeni. Długo wędrowały, swoje dary, swoje skarby, które smakami życia nazywają, niosły.

Z tych smaków stworzyły kolekcję cytrynowych konfitur, zamknęły w słoiczkach całą wiedzę swoją, opieczętowały słowami, które tylko one znają.

Cytrynowy taniec

Na ogniu rondle cicho mamroczą, wśród ziół przycupnął na parapecie cytrynowy kot i mruczy. Królowe tańczą swój cytrynowy taniec powoli, powolutku, śpiewają nad rondlami magiczne zaklęcia, złoto do słoiczków nalewają.

Cytrynowy Czas

Tu, w tej kuchni czas ziemski nie istnieje, tu przysiadł sobie na zydelku Cytrynowy Czas, pełen ciszy, pełen skupienia, pełen smaków łączenia…. Cytryna-Rozmaryn, co wigor życia Wam przywraca, Cytryna-Jałowiec co zmęczenie zabiera, Cytryna-Pieprz co zmysły rozpala…

Cytrynowy Czas, który wypełniają smaki dzieciństwa odnalezione, przywołane, taki cud Życia. Cytrynowy Czas, w którym Królowe nad rondlami znaki tajemne czynią, słowa tajemne szepczą, Cytrynowy Czas co czystą Alchemią Życia jest.

Panie i Panowie, gdy spotkacie Cytrynowe Królowe zatrzymajcie się na chwilę, posmakujcie złotych smaków, popatrzcie Królowym w oczy, a One nisko się Wam pokłonią, a one uśmiechną się do Was, bo przecież dla Was Smaki Życia w słoiczkach zamknęły